Panther TV

PantherTV_Logo
This course blends traditional journalism with the rapidly evolving the field of broadcast journalism. Students will explore advanced elements of television production. This course will include all the mechanics of video production including directing, script writing, reporting, camera techniques and digital video editing. Heavy emphasis will be on script and narration writing. Students will research, gather, and analyze information to create video productions. Those enrolled will film school activities, learn techniques in audio and video recording, and will become proficient in the state of the art video technology. Students will get experience on camera and behind the scenes of PTV. The newscast is broadcast to the school and to the entire town of Plymouth. Students will also be required to do outside of school videotaping of events.

Topics Covered

Directing

Each student will act as a director, visualizing the script while controlling the artistic aspect of the piece.

Producing

The students are taught the many roles of a producer in regard to teh pre-production planning process.

Videography

The students are taught the importance of visual composition when framing their shots.

Audio

The students are taught the importance of audio in video and how to use a number of microphones.

Editing

The students are taught the video editing process of piecing together a news segment.

Interviewing

The students are taught how to deliver compelling questions in interviews to further craft their news segment.

Scriptwriting

Each student is tasked with writing intros, outros, questions, and voice overs for their news pieces.

Hosting

Each student is given the opportunity to practice their on camera skills by hosting news segments.

Panther TV Shows

Awards

New England Scholastic Press Awards

2018

  • First Place – Best High School Newscast (Panther TV News Team)
  • Special Achievement Award – News Story (Stephanie Morrow)
  • Special Achievement Award – News Story (Kari Moreno)
  • Special Achievement Award – News Story (Meghan Hendry)
  • Special Achievement Award – Sports Story (Kari Moreno and Stephanie Morrow))
  • Special Achievement Award – Feature Story (Miles LeGrow)
  • Special Achievement Award – Feature Story (Stephanie Morrow)
  • Special Achievement Award – Feature Story (Sienna Giannelli)
  • Special Achievement Award – Documentary (Matthew Menice)
  • Special Contest on Localizing – Achievement Award (Avery Daly)
  • Special Contest on Localizing – Achievement Award (Sienna Giannelli)
  • Special Contest on Localizing – Achievement Award (Matthew Menice)

2017

  • First Place – Best High School Newscast (Panther TV News Team)
  • Special Achievement Award – News Story (Laura Francis)
  • Special Achievement Award – Feature Story (Laura Francis)
  • Special Achievement Award – News Story (Kari Moreno and Stephanie Morrow)
  • Special Achievement Award – Sports Story (Kat Lombardo)
  • Special Achievement Award – PSA (Nolan Badore)
  • Special Achievement Award – Feature Story (Jacob Jobe, Ben Gaffey, Cam Smith)
  • Special Contest on Localizing – Achievement Award (Annarose Cicchetti)
  • Special Contest on Localizing – Achievement Award (Kari Moreno)

2016

  • Second Place – Best High School Newscast (Panther TV News Team)
  • Special Achievement Award – News Series (Jacob Jobe, Ben Gaffey, Cameron Smith, Laura Francis)
  • Special Achievement Award – Broadcast Documentary (Cameron Smith)
  • Special Achievement Award – News Story (Cameron Smith)
  • Special Achievement Award – News Story (Bridgette Sullivan)
  • Special Contest on Localizing – Achievement Award (Laura Francis)
  • Special Contest on Localizing – Achievement Award (Kari Moreno)

2015

  • Second Place – Best High School Newscast (Panther TV News Team)
  • Special Achievement Award – News Story (Ally DiBella)
  • Special Achievement Award – Feature Story (Ryan Small)
  • Special Achievement Award – Documentary (Bridgette Sullivan and Andrew Shortall)
  • Special Achievement Award – Documentary (Nick Romanovicz and Ryan Donovan)
  • Special Achievement Award – Advertisement (Jacob Jobe)
  • Special Achievement Award – Advertisement (Jacob Jobe)
  • Special Contest on Localizing – Achievement Award (Amber O’Keefe)

2014

  • 1st Place, Best News Story
  • 1st Place, Best PSA

2013

  • Best High School TV News Program, Tie
  • 1st Place, Newscast Series
  • 1st Place, Feature Writing, Segment 1
  • 1st Place, Feature Writing, Segment 2

2012

  • Best High School TV News Program, Tie

2011

  • Best High School TV News Program
  • 1st Place, Best Feature Story
  • 1st Place, Best News Story, Segment 1
  • 1st Place, Best News Story, Segment 2
  • 1st Place, Best PSA, PSA 1
  • 1st Place, Best PSA, PSA 2

2010

  • Best High School TV News Program
  • 1st Place, Best Newscast Series, Story 1
  • 1st Place, Best Newscast Series, Story 2
  • 1st Place, Best Newscast Series, Story 3
  • 1st Place, Best PSA

New England Emmy Awards

2019

  • 1st Place – Arts & Entertainment / Cultural Affairs (Sienna Giannelli)
  • Honoree – Best High School Newscast (Panther TV News Team)
  • Honoree – General Assignment-Serious News (Connor Smith)
  • Honoree – General Assignment-Light News (Avery Daly) 
  • Honoree – Long Form Non-Fiction (Matthew Menice)
  • Honoree – Long Form Non-Fiction (Miles LeGrow)
  • Honoree – Long Form Non-Fiction (Stephanie Morrow)
  • Honoree – Public Service Announcement (Avery Daly and Miles LeGrow)
  • Honoree – Public Affairs/Community Service (Kari Moreno)
  • Honoree – Public Affairs/Community Service (Miles LeGrow)

2018

  • Honoree – High School Sports Live Event (Nick Siegelman, Pat Eckland, Austin Dearborn, Jahred Sullivan)
  • Honoree – General Assignment- Serious News (Laura Francis) 
  • Honoree – Commercial (Miles LeGrow)
  • Honoree – Broadcast Writing (Matthew Menice)
  • Honoree – Sports Story (Kat Lombardo)
  • Honoree – Sports Story (Zac Keding)

2017

  • 1st Place – Sports (Kat Lombardo)
  • 1st Place – Public Affairs/Community Service (Cameron Smith)
  • Honoree – Public Affairs/Community Service (Meghan Hendry)
  • Honoree – General Assignment- Light News (Stephanie Morrow and Kari Moreno)

2016

  • Honoree – Best High School Newscast (Panther TV News Team)
  • Honoree – General Assignment-Light News (Olivia Morrow)
  • Honoree – Sports (Jacob Jobe)
  • Honoree – Sports (Peter Duncan)
  • Honoree – Commercial (Jacob Jobe)

2015

  • 1st Place, Best News Story, Tie

2014

  • 1st Place, Best Live Sports

2010

  • 1st Place, Best Arts & Entertainment
  • 1st Place, Best Long Form Story

Northeast Scholastic Press Awards

2010

  • Best Overall TV News Show
  • 1st Place, Best TV Feature Package
  • 1st Place, Best Videography

M.O.V.E. Student Film Festival

2015

  • 1st Place, Best Commercial

2013

  • 1st Place, Best Film, Short Film
  • 2nd Place, Best Commercial/PSA
  • 3rd Place, Best Sports Film

2012

  • 2nd Place, Best Music Video